Milyen panaszok esetén forduljunk gyógytornászhoz?
A rohanó életvitel következtében az emberek többségében felmerült már, hogy fel kéne keresni egy gyógytornászt valamilyen mozgásszervi probléma miatt. Sajnos sokan még mindig szkeptikusan közelítik meg, mert nem tudják, hogy egy gyógytornász felkészült szakértő, aki előzetes felmérés esetén személyre szabott rehabilitációs programot állít össze. Gyógytornászhoz bátran fordulhatunk krónikus vagy akut mozgásszervi bajokkal, sérülésekkel, műtét utáni rehabilitációval, de akár prevenciós céllal is.
Mondj NEM-et a fájdalomra gyógytornával, fájdalomcsillapító helyett!
A gyógytorna nagyon hatékony sokféle betegség kezelésében, úgymint a végtagokat érintő traumás sérülések például az ínhüvelygyulladás esetében, de egyéb ízületi betegségek, izomproblémák, keringési zavarok, reumás panaszok, idegrendszeri sérülések (stroke), szívbetegségek (infarktus), ortopédiai problémák, légzőszervi betegségek, testtartási rendellenességek gyógyításában is alkalmazható.
A gyógytorna a mozgásterápia egyik legalapvetőbb eszköze, amely a mozgáshiány helyreállítására és gyógyítására fókuszál. Olyan mozgásterápiaként definiálható, amelyet speciális gyógyászati helyreállítási programokon keresztül hajtanak végre, küldetése a fájdalom végleges megszüntetése, méghozzá gyógyszerek nélkül.
Milyen előnyei vannak a gyógytornának?
A gyógytorna során végzett speciális gyakorlatokkal helyre lehet állítani sérült, vagy elvesztett funkciókat, meg lehet előzni a kóros állapotokat, és fejleszteni, tökéletesíteni lehet a motoros képességeket. A gyógytorna alapjául szolgáló fizikai tevékenység nemcsak a mozgásszervi rendszert állítja helyre és tartja karban, hanem más fontos céljai is vannak.
Az a személy, aki fizikai hiányossága miatt nagymértékben csökkenti fizikai aktivitását, több szempontból is szenved. Az inaktivitás befolyásolja az anyagcserét, a légzést és a vérkeringést. Ezenkívül csökkenti a szervezet betegségekkel szembeni ellenálló képességét. A gyógytorna jótékony hatása az általános egészségre viszont már több száz éve bizonyított.
A gyógytorna mindenkinek ajánlott, függetlenül az életkortól, betegségtől, mert:
- növeli az ízületek mozgékonyságát;
- javítja az izomerőt és állóképességet;
- javítja az egyensúlyt és a testtartást;
- hozzájárul a csontok és az ízületek egészségéhez;
- segít az idegrendszeri zavarok esetében;
- pozitív hatással van az általános közérzetre;
Minden kezelési terv magába foglalja az érintett által végzett gyakorlatokat és a teljes testmozgást, mindezt gondos felügyelet alatt. A balesetben vagy betegségben szenvedő páciensek számára a gyógytornász segítséget nyújt mobilitásuk és ízületi stabilitásuk javításában, megakadályozza, hogy a problémák állandósuljanak.
A gyógytorna tehát rendkívül sokrétű, és nemcsak az idős korosztály tagjai számára javasolt. Sokan már fiatalon találkoznak olyan mozgásszervi betegségekkel, amelyek megakadályozzák abban, hogy élvezzék az életüket és a fiatalságukat. Ilyen a spondylosis, azaz csigolyameszesedés, amely a gerinc mozgásbeszűkülését eredményezi. Mint oly sok betegségnek ennek is a legtermészetesebb kezelési módja a gyógytorna, ami a mozgást használja fel a mozgásszervi okok megszüntetésére. A kezelés eredményes hatása garantált, mivel a torna során újra ellazulnak a görcsös, feszült izmok, és szabadabb mozgás jön létre a tünetek enyhülése során, elfelejtve a kellemetlen fájdalmat.